Fiber optik kablo  katman halinde koruyucu madde ile sarılmış, camdan bir kablodur. Elektriksel parazitlerin oluşumunu engelleyen ışığı iletir en basit ifade ile içerisinde cam olan ve veriyi ışık aracılığıyla iletebilen bir sisteme sahiptir. Tercih edilmesindeki en büyük etken aydınlatma ve neme karşı dayanıklı olmasıdır. Fiber kablolar 3 çeşitten oluşur Fiber optik kablolar çekirdek ,cam kılıf ve plastik koruyucu şeklinde sıralanabilir.

Fiber Optik Kablo Ne İşe Yarar?

Bu tür kablolar iletişim ve data alanında kullanılan türdür. Veri alışverişin hızlı olmasını gerektirecek alanlarda sıkla fiber optik kablo görebilirsiniz. Geniş bir kulanım alanına sahiptir. Birçok kurum ve kuruluşların tercihi olmakla birlikte 

* TV merkezi sistem 

* Veri data iletimi

*Data multimedya 

*Santral bağlantıları 

*Güvenlik sistemleri 

*Ağ santralleri 

*Nükleer santraller 

ve  akla  gelebilecek birçok alanda  tercih edilmektedir. Fiziksel yapısıyla da daha hafif ve daha az yer kaplamasıyla bilinir.

Fiber Optik Kablo Nasıl Çalışır ?

Performans olarak akılarda  yerini alan fiber optik kablolar zaman ve tasarruf açısından çeşitli avantajlar sağlamaktadır. mesafe  ve  veri kaybından bahsettiğimiz gibi, ışık ile  haberleştiğinden ışınları içinde saklayarak ileten bu fiber optik kablolar bu tutulma sayesinde sinyal kayıplarını önler.

Çekirdek

Cam kılıfı

Koruyucu kılıf

Fiber Optik Kablo Nedir ? Ne İşe Yarar ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.