Ev, ofis, işyeri, bina ve sitelere çanak anten veya merkezi uydu sistemi işleriniz deneyimli personel ekibimizce sorunsuz bir şekilde çanak anten kurulumu yapılmaktadır. Çanak Anten; verici dalgalarını alıp televizyon aygıtlarına ileten, değişik çapta olan metal antenlerdir.

çanak anten kurulumu
çanak anten kurulumu

Dijital uydu veya uydu televizyonu, yapay uydular vasıtasıyla verilen televizyon hizmetidir. Yapay uydu, ekvatorun 36.000 km üstünde duran, dünyayla eşit hızda ve aynı yörüngede dönen elektronik iletişim istasyonudur. Çeşitli tipte uydular vardır. Bilimsel, askeri, ticari, minyatür. Bunlar amacına göre farklı yörüngeler dedir. Haberleşme uyduları Clark Kuşağı’ndadır.

Çanak antenler yapısına; Parabol çanak anten, Offset çanak anten, Flat çanak anten, Multifocus çanak anten olmak üzere 4 çeşittir.

Bakınız -> LNB Nedir?

Çanak Anten Malzemeleri;

  • Polyester: Rüzgara ve korozyon etkisine daha mukavim olmakla birlikte organik bir madde olması nedeniyle zaman karşı dayanıklılığı daha azdır.
  • Alüminyum, duralümin veya değişik metal karışımları.
  • Çelik saç.
  • Örgülü tel veya delikli (perfore) madenlerden olanlar.
  • Değişik maddelerden iki veya daha çok parçalı olanlar.

 

Parabol Çanak Anten
Parabol Çanak Anten görseli

Parabol Çanak Anten;

Gökyüzüne daha geniş açı ile bakan tam daire ve merkez bombesi biraz daha fazla tipteki antenlerdir. Kar yağışlı havalarda üstü kar topladığından sinyali iletmekte zorluk çıkarır, bu yüzden günümüzde falla kullanılmamaktadır. Parabol çanak antenler merkez odaklıdır. Parabol çanak anten tiplerin imalatları  150 cm ile 700 cm arası değişen çaplarda üretimleri yapılmaktadır. Parabol antenler genellikle hareketli antenlerde kullanılması tavsiye edilmektedir. Parabol çanaklarda LNB ve LNB’yi tutan aluminyum kollar uzaydan gelen sinyallari gölgelemektedir. Parabol’ün 120 cm ve üstü çanak antenleri rüzgara maruz kalmamaktadır.

 


 

Ofset çanak
Ofset çanak görseli

Offset Çanak Anten;

 Antenlerin parabolik eğimleri, odak noktaları antenin alt kısmında kalacak şekilde olan çanak tipidir. Anten kolu üzerinde bulunan ekipmanların anten yüzeyi üzerinde yarattıkları engelleme oldukça düşüktür. Sinyallerin gelişini engellemezler ve bu nedenle daha küçük çaplarda üretilirler. Offset çanaklar yer yüzeyine dikey vaziyette baktığı için su ve kar tutması asgari düzeydedir.  LNB ve tutucu kollar uzaydan gelen sinyalleri gölgelemezler.

 


Flat Çanak Anten;

Flat Çanak anten görseli

Ofset ve parabol çanak antenlere nazaran hem çap olarak hem de sinyal toplama açısından daha iyidir. Sinyal toplama konusunda gayet iyi bir çanak türüdür. Diğer çanakların kaplayacağı alandan daha az alan kaplar. Sinyal seviyesi yüksek olması gereken tüm uyduları Flat çanak anten sayesinde izleyebilirsiniz. Flat çanak antenler kar tutmamaktadır.

 

 

 


Multifocus Çanak Anten;

Multifocus Çanak Anten
Multifocus Anten görseli

Bu tip çanak antenler, birden azla uyduyu tek çanak anten üzerinden kurmanıza yardımcı olur. Birden fazla çanak kurmadan 4 5 uyduyu aynı çanak anten sistem üzerinden izleyebilirsiniz. Görseli Offset çanak antenlere benzemektedir. Fakat Offset çanaklara göre; çanağın merkezinden sağa ve sola daha geniş olduğunu anlayacaksınız. Multifocus çanak anteninizi 42 derece doğu yörüngesinde bulunan Türksat 4A uydusuna ayarladığınız zaman, Türksat 4A uydusunun sağında ve solunda bulunan diğer uydulardan da sinyal alabilmektedir.

 

www.cagdaselektronik.tv.tr internet sayfası aracılığı ile her türlü çanak anten kurulumu ve onarımı için bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

Yorumlar kapalı.