Vestel tv sinyal yok diyor ne yapmalıyım?, vestel lcd tv kanal ekleme, vestel tv türksat kanal listesini yükleme, vestel smart tv kanal nasıl eklenir. Bu yazımızda bu tarz sorulara cevap arayacağız. 

Vestel Smart tv de SİNYAL YOK hatası alıyorsanız. Bunun 2 nedeni vardır. Bunlardan;

1.

TV kumandası üzerinde yer alan SOURCE tuşuna basarak kaynağın Uydu yayını üzerinde olmamasından dolayı kaynaklanan SİNYAL YOK sorunu.

2.

TV kumandası üzerinde yer alan SOURCE tuşuna basıp kaynağın Uydu yayını üzerinde olmasına rağmen kaynaklanan SİNYAL YOK sorunu. Yani TV listesini görmenize rağmen kanal değiştirirken sinyal yok sorunu.

Vestel Smart TV kanallar yerli yerinde duruyor olmasına rağmen sinyal yok yazısı alıyorsanız. LNB, kablo yada çanak anten yönünden kaynaklanıyordur. Dijital uydularda çanak antenin yönü çok önemlidir. 1 veya 2 cm bile sağa sola dönmüşse tüm kanallarda olmasa bile bir çoğunda sinyal yok sorunu ile karşı karşıya kalırsınız. Bir diğer sorun ise; Smart TV’nizin tuner girişinden kaynaklı olabilir.

Vestel Smart TV Sinyal yok sorununu kendim çözebilir miyim?

İlk olarak çanak antenden Vestel Smart TV ye gelen kablonun LNB IN giriş yerine sıkı bir şekilde bağlı olup olmadığını kontrol edin. Eğer kablo Smart TVnizin LNB IN giriş yerine Konnektör aracılığı ile tam olarak oturmamış ise; sinyal seviyesinin azalmasına ya da hiç gözükmemesine sebep olacaktır. Eğer bu yüzden “SİNYAL YOK” sorunu yaşıyorsanız kabloyu tam olarak LNB IN yerine oturttuğunuzda sinyal problemi giderilecektir.,

Çift çanak kullananlar için;

Çanak antenden gelen kablo düzgün bir şekilde Vestel Smart TV ye takılı olmasına rağmen halen sinyal sorunu devam ediyor ise, kablo DiseqC’in 1. girişine bağlıysa, Vestel TVnizin menüsünde, uydu ayarları bölümüne gelip DiseqC seçimini  “1” ya da “A” olarak kayıt edin. (Genelde Türksat 1 yada A, Hotbird 2 yada B olarak ayarlanır.) Ayrıca DiseqC’e takılı olan kabloların başlıklarını kontrol ederek iyice takılı olup olmadığını kontrol edin.

Eğer probleminiz kablo, DiseqC ayarları ve Diseqc çıkışlarından kaynaklanmıyor ise DiseqC’in kendisi bozulmuş yada çanak anten yönünde sıkıntı vardır. Bu durumda servis talep etmeniz gerekmektedir.

DiseqC  Nedir?

Disecq görseli
Disecq görseli

Bir çanak anten üzerinde birden fazla LNB kullanılması durumunda yada birden fazla çanak anten kullanılması ile farklı uydu sinyallerinin alınması ve tek kablo ile uydu alıcısına yayın vermemizi sağlayan parçadır.

Maddeler halinde SİNYAL YOK sorununu sıralamak gerekirse;

 • Çanak anten yayın bozulması kaynaklı
 • Rüzgarlı havalarda yayın bozulması,
 • Kış aylarında çanak antenlerin üzerinin kaplı olması,
 • Çanak antenin çürümesi (pas tutması) kaynaklı
 • Uzun süre kullanılan kablonun çürümesi ve kırılmaların oluşması
 • Çanak anten ucuna takılan LNB lerin arızalanması veya araya kullanılan DiseqC’in arızalanması.

Vestel Smart TV’de Kanal Listesi yok. Türksat Kanal Listesini nasıl eklerim?

Bu işlemi iki farklı şekilde yapabilirsiniz.

 1. TKGS sistemini kullanarak.
 2. Manuel olarak (frekans ekleyerek) 

TKGS Nedir?

Uydu alıcıları ve Smart TV’lerin ihtiyaç duyduğu tüm kanal bilgisinin TÜRKSAT tarafından yayınlanması ve uydu alıcılarına aktarılan bu bilginin işlenerek, kanal veri tabanlarının güncellenmesi prensibiyle çalışan otomatik kanal güncelleme sistemidir.

Yani herhangi bir kanalın frekans bilgilerinde değişiklik yaşanmış ise TKGS sistemini uydu alıcısında otomatik güncelle seçeneği aktif ise direk yeni frekans bilgilerini indirerek yayına devam etmektedir. TKGS sistemi otomatik güncelle seçeneği seçili olduğu zaman her cihazınızı yada Smart TV’inizi açtığınızda yeni bir güncelleme var mı? diye arama yaparak varsa yeni güncel frekans listesini indirecektir.

TKGS sisteminin 3 farklı kullanım modu bulunmaktadır. Bunlar;

TKGS Tam Otomatik Kullanım: Bu mod, TKGS uyumlu bir uydu alıcısı veya Smart TV’nin varsayılan profilidir. Bu profilde kanal listesi bütünüyle TKGS’nin kontrolü altındadır. Kullanıcının kanal listesini değiştirecek işlemler yapmasına izin verilmez.

TKGS Esnek Kullanım: Tam otomatik kullanım modundaki bazı sınırlamalar bu modda kaldırılmıştır. Kullanıcı, kanal sıralamasını kendisi düzenleyebilir. TKGS güncelleme aşamasında kullanıcının tercih ettiği kanal sıralaması muhafaza edilir.

TKGS Kapalı: TKGS devre dışıdır. Otomatik güncellemeler yapılmaz. Uydu alıcısı ve Smart TV, TKGS entegrasyonu yapılmadığı takdirde nasıl çalışıyorsa, o şekilde çalışır. Ancak, kullanıcının menüden “TKGS güncelle” komutunu vererek güncelleme yapması mümkündür.

1. Vestel Smart TV TKGS sistemi ile kanal listesini eklemek

 • Kumanda üzerinde bulunan MENÜ tuşuna basın.
 • Kurulum menüsü seçin.
vestel menu
vestel menu görseli
 • TKGS Kurulumu seçin.
vestel tkgs menu
vestel tkgs görseli
 • Güncellemeyi başlat. Seçeneğini tıklayarak Türksat güncel kanal listesini Vestel Smart TV’nize yükleyebilirsiniz.

NOT: TKGS Kurulumu menüsünde yer alan “Güncelleme Frekansları” bölümüne göz atarak güncel frekans listesinin ekli olmasına dikkat ediniz. Eğer ekli değil ise; TV’nizin menüsünde yer alan renk kombinasyonuna göre Kumanda da yer alan renkli tuşa basıyoruz.

vestel tkgs
vestel tkgs görseli

Eğer güncel değil ise; 

vestel tkgs menu
vestel tkgs menu görseli
 • Frekans: 12380
 • Polarizasyon: V
 • Sembol Oranı: 27500

Frekans bilgilerini ekleyin. Daha fazla TKGS güncelleme frekansları;

TKGS Güncelleme frekansları

Resim kaynak: www.turksat.com.tr/sites/default/files/uydu/untitled-4-01.png

2. Vestel Smart TV  Manuel kanal arama

 • Kumanda üzerinde bulunan MENÜ tuşuna basın.
 • Kurulum menüsü seçin.
 • Uydu Ayarları bölümüne gelin. (Tek çanak kullananların girmesine gerek yok. Eğer çift çanak kullanıyorsanız Disecq ayarını bu bölümde yapmanız gerekmektedir.)
 • Uydu ayarları bölümünde ayarlarınızı yaptıktan sonra kaydet diyerek geri çıkıyoruz.
 • Daha sonra Manuel Arama menüsünü seçiyoruz. 
vestel manuel arama
vestel manuel arama görseli

Arama Tipi : Uydu

Frekans : 12380 (Aramak istediğiniz kanalın frekansını giriyoruz)

Polarizasyon : Dikey (Aramak istediğiniz kanalın polarizasyonunu giriyoruz)

Sembol Oranı : 27500 (Aramak istediğiniz kanalın sembol oranını giriyoruz)

Şebeke Arama : Devre Dışı/Etkin (frekans bilgisini girerek ve şebeke aramayı Etkin seçerek Türksat uydusunda yer alan en güncel kanal listesini yükler. TV ye göre yükleme aralığı değişir. 5dk. 10dk vs. Devre dışı olarak belirlenirse sadece eklediğiniz frekansa ait kanalları yükler.)

Uydu : Türksat Disecq(1)

İşlemleri belirttiğimiz şekilde yaptığınızda Sinyal Kalitesi ile Sinyal Seviyesinde yükselme yaşanacaktır. Eğer sinyal kalitesi ile sinyal seviyesi hiç yok ise; muhtemelen kablon uzda sorun vardır. Sinyal kalitesi var ama sinyal seviyesi yok ise; Çanak anten ayardan düşmüştür.

Sinyal kalitesi ile sinyal seviyesi var ise; OK tuşuna basarak kanal yükleme işleminiz başlayacaktır.

Vestel Smart TV menüleri değişkenlik göstermektedir. Ama işlemler tamamen yukarıda belirttiğimiz gibidir. TV’niz farklı bir menüye sahip ve yukarıda yazılan işlemleri uygulayamıyorsanız YORUM bölümünden bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

Vestel Smart TV sinyal yok sorunu ve çözümü

Vestel Smart TV sinyal yok sorunu ve çözümü” üzerine 7 düşünce

 • 25 Nisan 2020, 15:42
  Kalıcı bağlantı

  bu yukarıdakilerin hepsi yapıldığı halde,halen sinyal yok..vestel yetkili müşteri temsilcisi internet ağını göremiyor diye,bir çözüm bulamayınca tek rar kurulum yapalım dedi suan sinyal yok diyor naapmalıyım

  Cevapla
 • 26 Nisan 2020, 21:27
  Kalıcı bağlantı

  Girişlerde hiç bir sıkıntı olmadığı halde sinyal yok hatası veriyor diğer odalardaki TV çalışıyor ama onlar ilave uydu alıcılı Vestel smart TV kendinden uydu alıcılı dışarıdan uydu alıcılı TV çalışıyor fakat Vestel smart TV sinyal yok diyor yardım lutfen

  Cevapla
  • 25 Mayıs 2020, 13:52
   Kalıcı bağlantı

   bende aynı sorun yaşıuorum tv yi fişten çıkarıp taktım düzeldi ama bu geçici çözüm oldu sanırım iki seferdir aynı sorunı yaşıyorum

   Cevapla
 • 29 Eylül 2021, 14:59
  Kalıcı bağlantı

  Vestel’e bulaşmıyacaksın kardeşim.Kullanım kılavuzu,kurulumu bu kadar zor olan bir marka yok malesef.
  Yıllardır kendilerini bir türlü geliştiremediler.Aynı sorunu yaşıyorum.Televizyonu değiştirip Arçelik Tv yi bağlıyorum hiç bir sorun yok,ama Vestele gelince problem var.

  Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.