vestel tv fabrika ayarlarına döndürme, vestel smart tv ilk kurulum ayarları, vestel tv kanal ayarlamavestel led tv uydu kanalları ayarı, vestel uydu ayarı…

Vestel Smart tv kullananların en çok yaşadıkları sorunlardan biri TV’yi ilk açtıklarında “Herhangi bir kanal bulunamadı. Lütfen anten bağlantınızı kontrol edin.” uyarısı ile karşı karşıya kalmaktır. Aslında bu sorun bir çok Smart TV’de karşımıza çıkmaktadır. Peki bu sorunu nasıl çözerim?

Kablolu bağlantı kullanıyorsanız bağlantıların doğruluğundan emin olmanız gerekmektedir. Çanak anten ile televizyonunuz arasında giriş çıkışlarda sorun yaşamamanız gerekmektedir.

İlk olarak çanak antenden Vestel Smart TV ye gelen kablonun LNB IN giriş yerine sıkı bir şekilde bağlı olup olmadığını kontrol edin. Eğer kablo Smart TVnizin LNB IN giriş yerine Konnektör aracılığı ile tam olarak oturmamış ise; sinyal seviyesinin azalmasına ya da hiç gözükmemesine sebep olacaktır. Eğer bu yüzden “SİNYAL YOK” sorunu yaşıyorsanız kabloyu tam olarak LNB IN yerine oturttuğunuzda sinyal problemi giderilecektir.,

Çift çanak kullananlar için;

Çanak antenden gelen kablo düzgün bir şekilde Vestel Smart TV ye takılı olmasına rağmen halen sinyal sorunu devam ediyor ise, kablo DiseqC’in 1. girişine bağlıysa, Vestel TVnizin menüsünde, uydu ayarları bölümüne gelip DiseqC seçimini  “1” ya da “A” olarak kayıt edin. (Genelde Türksat 1 yada A, Hotbird 2 yada B olarak ayarlanır.) Ayrıca DiseqC’e takılı olan kabloların başlıklarını kontrol ederek iyice takılı olup olmadığını kontrol edin.

Eğer probleminiz kablo, DiseqC ayarları ve Diseqc çıkışlarından kaynaklanmıyor ise DiseqC’in kendisi bozulmuş yada çanak anten yönünde sıkıntı vardır. Bu durumda servis talep etmeniz gerekmektedir.

Bağlantılarda herhangi bir sorun yaşamıyorsanız aşağıdaki adımları takip edin.

 1. Kumanda da MENÜ tuşuna basın.
Vestel kumanda menu
Vestel kumanda menu görseli

2. Açılan pencere de KURULUM menüsünü tıklıyoruz.

3. Kurulum menüsü içerisinde yer alan İLK KURULUM seçeneğini tıklıyoruz.

Vestel menu kurulum
Vestel menu kurulum görseli

4. Karşımıza “Tüm kanalları ve ilk kurulum için tüm ayarları silmek ister misiniz? Cihaz kapanıp açılacak” diye uyarı gelecektir. Buna EVET diyoruz.

5. TV’niz kapanacak ve Fabrika ayarlarına döndürülecek. (TV’nin kapanıp açılması biraz zaman alacaktır.)

6. Vestel Logosu çıktıktan sonra TV‘niz açılacak ve karşınıza İlk Kurulum seçenekleri gelecektir.

7. Hoş geldiniz, lütfen dil seçimini yapınız! Türkçe olanı seçiyoruz ve bir sonraki adıma geçiyoruz.

Vestel menu ilk kurulum
Vestel menu ilk kurulum görseli

8. İlk Kurulum – Hoş geldiniz menüsü altında ayarlarımızı yapıyoruz. Şifreli kanalları Tarama seçeneğinde Şifreli kanalları aramak istemiyorsanız HAYIR olarak seçiyoruz. Uydu seçeneği bölümünü de AÇIK olarak seçip OK tuşuna basıyoruz.

Vestel menu ilk kurulum
Vestel menu ilk kurulum görseli

9. Karşımıza TV çalışma modu çıkacaktır. Ev modu – Mağaza Modu diye. Ev de kullandığınız için Ev Modunu seçiyoruz. Ok tuşuna basıyoruz.

Vestel menu ilk kurulum
Vestel menu ilk kurulum görseli

10. Karşımıza Ağ Kurulumu ayarları gelecektir. Ağ kurulumunu gerçekleştirmek istiyorsanız EVET, istemiyorsanız HAYIR seçeneğinizi işaretleyip OK tuşuna basın.  

11. Ağ Kurulumu Ayarlarında EVET seçeneğini seçerseniz. Karşınıza Ağ/İnternet Ayarları gelecektir. Bu menüde Şebeke Türü bölümünü Kablolu Erişim yada Kablosuz Erişim olarak seçebiliyoruz. Kablosuz seçeneğini seçerek Wifi adınızı bulup şifrenizi girerek TV’nizi kablosuz internete bağlayabilirsiniz.

12. İlk kurulum menüsü altında Kurulum Tipi (Standart – Operatör) karşınıza çıkacaktır. Standart  olarak seçiyoruz. Hemen karşımızda Anten Tipi seçeneği çıkacaktır. Tek çanak kullanıyorsanız Direkt seçeneği seçiyoruz. Eğer çift çanak (Merkezi Uydu sistemi) kullanıyorsanız Disecq anahtarı seçeneğini seçiyoruz.

13.  Tek çanak kullandığınızı farz edelim. Bu durumda Direkt seçeneğini seçiyoruz. Ok tuşuna basıyoruz.

Vestel menu ilk kurulum
Vestel menu ilk kurulum görseli

14. Karşımıza Uydu > Türksat (42.0E) Referans İstasyonu – Sinyal kalitesi ve sinyal seviyesi çıkacaktır. OK tuşuna basıp karşımıza “Ön ayar listesi yüklemek istiyor musunuz” uyarısı gelecektir. Evet deyip bekliyoruz.

Vestel menu ilk kurulum
Vestel menu ilk kurulum görseli

15.Tanımlı kanal listesi yükleniyor. Lütfen bekleyiniz” diyecektir. Eğer tanımlı kanal listesi seçmezseniz karşınıza bir uyarı verecektir. Siz Tanımlı kanal listesini yükle seçeneğini tıklayarak Arama İstatistikleri bölümüne geçerek kanalların TV’ye yüklendiğini göreceksiniz.Son olarak OK tuşuna basıp çıkıyoruz.

Vestel menu ilk kurulum
Vestel menu ilk kurulum görseli

16. İşte yüklenen kanal listesi.

Vestel menu ilk kurulum
Vestel menu ilk kurulum kanal listesi

Yapacağız işlemleri sırasıyla sizlerle paylaştık. Eğer halen yapamadıysanız YORUM bölümünden bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

Vestel Smart TV Fabrika ayarlarına alma ve ilk kurulum

Vestel Smart TV Fabrika ayarlarına alma ve ilk kurulum” üzerine 23 düşünce

  • 12 Kasım 2020, 19:30
   Kalıcı bağlantı

   Hepsini yaptım . Kanal listesi geldi fakat tüm kanalları buldu fakat sinyal yok diyor . Merkezi sistem kullanıyorum

   Cevapla
   • 21 Kasım 2020, 14:09
    Kalıcı bağlantı

    Eski kanal listesi yüklendi tv ye. muhtemelen priz ile tv arasındaki kabloda yada konektörlerde sorun vardır. Kontrol ettikten sonra devam ederse santral çıkışını kontrol edin.

    Cevapla
 • 19 Eylül 2019, 11:13
  Kalıcı bağlantı

  Merhaba benim sorunum uydu değilde internet bağlantısıyla alakalı.daha önceden tv mi sadece internet bağlantısıyla kullanıyordum.şimdi uydu anteni bağlattım ve uyducu arkadaş bi program attı ve tv ayarını yaptı.fakat ben şimdi internet bağlantısını yaptığımda smart tv ye girmek istiyorum ‘server error /application runtime error’ hatası veriyor ve bağlanmıyor.bu sorunu nasıl çözebilirim yardımcı olabilirseniz sevinirim.teşekkürler.(not:youtube a bağlantı sağlıyor.video izleyebiliyorum.)

  Cevapla
  • 4 Ekim 2019, 16:07
   Kalıcı bağlantı

   Atılan program ismi nedir? Yada program dediğiniz manuel olarak Türksat kanal listesi mi yüklendi. server error /application runtime error hatası sunucuya bağlanamadığı için hata olarak karşınıza çıkıyor. TV de internet bağlantısı ayarlarını gözden geçirin.

   Cevapla
 • 12 Ekim 2019, 23:13
  Kalıcı bağlantı

  Merhabalar, televizyonumda istemediğim bir çok kanal vardı bende anlattığınız işlemi yapmak istedim ancak daha önceden izlediğim kanalları bu sefer izleyemiyorum dediklerinizi adım adım yaptım gösterilen kanallar var ama TRT sürümü ve BEYAZ TV kanallarını izleyemiyorum frekans ayarlarına girerek manuel denemeye çalışıyorum ancak kanal bulamıyor bu işlemleri yapmadan önce izleyebiliyordum ne yapmam gerek bu durumda yardımlarınızı bekliyorum teşekkürler.

  Cevapla
 • 26 Ekim 2019, 16:29
  Kalıcı bağlantı

  Hayırlı işler kolay gelsin Türksat (42.0E) Referans İstasyonu – Sinyal kalitesi ve sinyal seviyesi karşıma çıkmıyor

  Cevapla
 • 5 Temmuz 2020, 21:28
  Kalıcı bağlantı

  VESTEL TV YOUTUBE CIKMIYOR NE YAPABILIRIM FABRIKA AYARLARINA DONSEM OLURMU SAYGILAR

  Cevapla
 • 26 Eylül 2020, 23:57
  Kalıcı bağlantı

  Merhabalar
  bende şunu öğrenmek istiyorum daha önce komşumla ortak intenet kullanıyorduk ve modem ondaydı tv den internete bulanabiliyordum. Şimdi osrle kendi modemimi kullanıyorum ve tv den internete giremiyom vestel i arıyorum sorun internette diyor interneti arııyorum sorun televizyonda diyor. Ben nasıl interneti tv den kullanabilirim

  Cevapla
 • 8 Nisan 2022, 11:36
  Kalıcı bağlantı

  Merhaba dediğiniz her şeyi yaptım ekran hala açılmadı bu işlem ne kadar sürüyo

  Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.