Samsung TV sinyal yok diyor ne yapmalıyım?, samsung lcd tv kanal ekleme, samsung tv türksat kanal listesini yükleme, samsung tv sinyal yok sorunu, samsung smart tv kanal nasıl eklenir. Bu yazımızda bu tarz sorulara cevap arayacağız. 

 

Samsung Smart tv de SİNYAL YOK hatası alıyorsanız. Bunun 2 nedeni vardır. Bunlardan;

1. TV kumandası üzerinde yer alan SOURCE tuşuna basarak kaynağın Uydu yayını üzerinde olmamasından dolayı kaynaklanan SİNYAL YOK sorunu.

2. TV kumandası üzerinde yer alan SOURCE tuşuna basıp kaynağın Uydu yayını üzerinde olmasına rağmen kaynaklanan SİNYAL YOK sorunu. Yani TV listesini görmenize rağmen kanal değiştirirken sinyal yok sorunu.

Samsung Smart TV de kanallar yerinde duruyor olmasına rağmen sinyal yok yazısı alıyorsanız. LNBkablo yada çanak anten yönünden kaynaklanıyordur. Dijital uydularda çanak antenin yönü çok önemlidir. 1 veya 2 cm bile sağa sola dönmüşse tüm kanallarda olmasa bile bir çoğunda sinyal yok sorunu ile karşı karşıya kalırsınız. Bir diğer sorun ise; Samsung Smart TV’nizin tuner girişinden kaynaklı olabilir.

Samsung Smart TV Sinyal yok sorununu kendim çözebilir miyim?

İlk olarak çanak antenden Samsung Smart TV ye gelen kablonun LNB IN giriş yerine sıkı bir şekilde bağlı olup olmadığını kontrol edin. Eğer kablo Smart TVnizin LNB IN giriş yerine Konnektör aracılığı ile tam olarak oturmamış ise; sinyal seviyesinin azalmasına ya da hiç gözükmemesine sebep olacaktır. Eğer bu yüzden “SİNYAL YOK” sorunu yaşıyorsanız kabloyu tam olarak LNB IN yerine oturttuğunuzda sinyal problemi giderilecektir.

Çift çanak kullananlar için;

Çanak antenden gelen kablo düzgün bir şekilde Samsung Smart TV ye takılı olmasına rağmen halen sinyal sorunu devam ediyor ise, kablo DiseqC’in 1. girişine bağlıysa, Samsung TVnizin menüsünde, uydu ayarları bölümüne gelip DiseqC seçimini  “1” ya da “A” olarak kayıt edin. (Genelde Türksat 1 yada A, Hotbird 2 yada B olarak ayarlanır.) Ayrıca DiseqC’e takılı olan kabloların başlıklarını kontrol ederek iyice takılı olup olmadığını kontrol edin.

Eğer probleminiz kablo, DiseqC ayarları ve Diseqc çıkışlarından kaynaklanmıyor ise DiseqC’in kendisi bozulmuş yada çanak anten yönünde sıkıntı vardır. Bu durumda servis talep etmeniz gerekmektedir.

Samsung TV Kanal Ayarlama / Ekleme

Kumanda üzerinde MENÜ tuşuna basın.

YAYIN menüsüne gelin.

samsung kanal ekeleme

Kumanda da aşağı yukarı tuşlarını kullanarak yanda açılan pencerede Kanal Ayarları sekmesini tıklayın.

samsung kanal ekleme 2

Kanal Ayarları menüsünde Manuel Arama sekmesini tıklayın.

samsung kanal ekleme 3

Açılan pencerede Tara seçip ok tuşuna basıyoruz.

Karşımıza çıkan Uyduyu Tara penceresinde Transponder – Tarama Modu – Şebeke Ayarlama seçeneklerini göreceğiz.

samsung kanal ekleme 4

Transponder üzerine gelip Ok tuşuna basın. Karşınıza daha önce ekli olan frekanslar çıkacaktır. Bu frekanslar içerisinde yeni ekleyeceğimiz kanalın frekans bilgileri yoksa kumandanızın aşağı yukarı tuşlarını kullanarak  Yeni sekmesini buluyoruz ve OK tuşuna basarak açıyoruz.

samsung kanal ekleme 5

Yeni Transponder penceresi açılacak. 

samsung kanal ekleme 6

Frekans : 12380 (OK tuşuna basarak bilgileri girin.)

Simge Hızı : 27500 (OK tuşuna basarak bilgileri girin.)

Polarite : Dikey (OK tuşuna basarak Sağ/Sol yön tuşları ile seçin.)

Frekans bilgilerini giriyoruz ve Kaydet tuşuna basıyoruz. Bizi bir önceki menüye geri gönderecektir. Sadece tek kanal kanalını ekleyeceğimiz için Şebeke Arama seçeneğini Devre Dışı bırakıp Ara butonu üzerine gelip OK tuşuna basıyoruz.

Eğer tüm Türksat kanal listesini eklemek istiyorsanız Şebeke Arama seçeneğini Aktif edip Ara butonu üzerine gelip OK tuşuna basıyoruz. Kanallar yüklenmeye başlayacaktır.

2019 Türksat 4A Otomatik (Şebeke) Arama Frekansı

Türkiye ve Avrupa’dan arama fekansı;

Uydu: Türksat 4A 
Alış Frekansı: 12380 MHz
Polarizasyon: Dikey (Vertical)
Sembol oranı: 27500 
FEC: 3/4

Türkiye ve Orta Asya’dan arama frekansı;

Uydu: Türksat 4A 
Alış Frekansı: 11747 MHz
Polarizasyon: Yatay (H)
Sembol oranı: 27500 Ksym/s
FEC: 5/6

 

Samsung TV Sinyal yok sorunu ve çözümü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.