Merkezi sitem nedir?
Kullanıcların bir noktadan yapılan yayınları izlemesidir. Kaç çeşit merkezi sistem vardır? Merkezi sistem 2 çeşittir!
1.Receiverli sistem

2.Headent Sistemi

Receiverli Merkezi sistem nedir? Nerelerde ihtiyaç duyulur?

Receiverli merkezi istem apartmanlarda; çatılarda veya balkonlarda çanak kirliliği olmasın diye bir çanakla gelen yayınları paylaşılması için gerekli bir sistemdir.

Örneğin: 2 çanaklı sistemde Turksat Hotbirt uydularını her receiverden izleyebilirsiniz.

3 çanaklı sistemde Turksat, Hotbirt ve Digiturk İzlenebilir.Digiturk uydu alıcısı olanlar aynı sekilde Multiswitch uzerinden izlemeye devam ederler.Normal uydu alıcı olanlanlar Vestel, Arçelik, Next, Goldmaster, Sunny, Redline, Dsmart vs Turksat ve Hotbirt üzerinde 2000 civarında kanal izlerler.Buradaki uydular gerekirse değiştirilebilir.

Multiswich sisteminde çanaklar kurulur ve çanaklara quadro lnb takılır bu lnb lerde 4 çıkış vardır 1 alt bant V, 2 alt bant H, 3 üst bant V, üst bant H olarak yayınlar alınır Multiswitchte de aynı giriş yerleri vardır . Tüm dairelerden gelecek kesintisiz ve bağımsız kablolar bu Multiswitch çıkışlarına bağlanır ve evlerdeki Receiver ler diseqc ayarları  A ve B olarak ayarlanır.

Multiswitchte A giriş ve B giriş vardır A girişe hangi uydu bağlandı ise Receiverdede ona göre ayarlanmalıdır bu şekilde bir veya iki çanak apartmanlarınıza koyarak Multiswitchli Merkezi Uydu Sistemi kullanarak binlerce kanal izlemek mümkün olduğu yanı sıra  balkonlardaki çanak kirliliğinden kurtulmuş olursunuz.

Headent Merkezi sistemi nedir? Nerelerde ihtiyaç duyulur?
Headent merkezi sistem Sitelerde, Otellerde Çok kullanıcıların olduğu heryerde kullanılan bir sistemdir. Headent sistemi bir merkeze kurulur.Headent sistemde kanallar sınırlıdır istenilen kanallar kullanıcıları tarafından seçilir sistem kurulur ve bu merkezden tek kablo üzerinden kullanıcılarına bölünerek verilir kullanıcılar evlerinde bağımsız olarak birden fazla TV izleyebilirler.
Headent Sistem merkezinde ne kadar kanal varsa her kanal için bir Receiver var anlamına gelir ve TV tünerlerinde S04 den S41 ve VHF III 5 de 12 bantlar arasında yayın gönderilir evlerde kabloyu direkt TV ye takarak seyretme imkanı verir.Sistem bir kere kurulduktan sonra istediğiniz kadar aboneye yayın verebilirsiniz bu merkezden sonra yayın zayıfladığı yerde Yükseltici ile güçlendirerek devam edebilirsiniz.

 

Merkezi Uydu Sistemi Nedir ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.