IP KAMERA MI AHD KAMERA MI DAHA İYİ?

Kamera denilince akıllara güvenlik sistemi gelmektedir. Güvenlik kameraları ise insanların hayatları için maddi ve manevi önem taşımaktadır. Bundan dolayı güvenlik kameraları yaşamlarının bir parçası olmuştur. Günümüzde oldukça önem kazanmıştır. İnternet’e sahip olan herkes için kamera sistemi uzaktan erişim aracılığı ile oturdukları yerden değil bulundukları yerden idare etme imkanına sahip olurlar. Güvenlik kamera sistemleri günümüzde farklı amaçlar için kullanılmaktadır. Bu amaçlar doğrultusunda IP ve AHD kamera sistemleri kullanılmaktadır. 

İlk Ip kamera Alexis Comunication tarafından 1996 yılında üretilmiştir. Gömülü Linux işletim sistemine bağlı olarak çalışmakta olan bu kamera diğer sistemleri de (http protokolü ve RTSP protokolü) desteklemektedir. İp kamera sistemi için linux sistemiyle çalışması bir üst güvenlik için iyidir. Ip kamera sistemi ethernet portu ile cat 6 kablo alt yapısıyla oluşturulmuştur. Ip kameranın görüntü özellikleri açısından ve sağlıklı olması açısından bulunduğu veya yerleştirildiği ortam önemlidir. Peki “niçin IP kamera, IP kameranın ne faydası var ve IP kamera hangi özelliklere sahip” sorularının cevaplarını şöyle sıralayabiliriz;

  • İç içe geçme problemi yönünden avantajlıdır. Çünkü analog kameralar yüksek kalitede (4cıf) görünür bir şekilde karışıklık sorunu yaşanır. Analog sinyalleri DVR ‘da görüntü iç içe geçmiş ve çizgilerden oluşur. Bu analog sistemlerdeki blurlaşma daha çok renklerin bulunduğu ortamda daha fazla oluşur. Ayrıca çok fazla hareket olan yerlerde de bu ola meydana gelmesi her zaman söz konusudur. Bundan dolayı Ip kamera sistemlerinde bu olaylar gözükmediğinden daha fazla tercih edilmektedir.
  • Power Over Ethernet teknolojisi ile elektrik iletimi de mükemmeldir. Hatta Poe özelliği ile elektrik kablosuna gerek dahi kalmamaktadır. Çünkü veri kablosu aracılığı ile hem elektrik hem de verilerinizi iletebiliyorsunuz. Bundan dolayı büyük ağ sistemlerine gerek kalmadan uzaktan izleme sistemi ile kameralarınızı kontrol edebilirsiniz. Hatta elektrik gitse bile koyacağınız bir güç kaynağı sayesinde tüm kameralar çalışmaya ve kaydetme işlemine devam edebilir.
  • Analog diye tabir edilen kameralar NTSC/PAL sistemi ile sınırlı olduğundan dolayı çözünürlük 4cıf de yaklaşık olarak 0,4 MP elde edilebilir. Ancak Ip kameralar bu ihtiyaca cevap verebilmekle beraber daha fazla alanı izleme fırsatı da sunmaktadır. Ip kameralarda PTZ özelliği ( Pan=yatay hareket, Tilt= düşey hareket, Zoom= yakınlaştırma) de bulundurulabilir ve dahil edilebilir. Bu entegre edilerek hareket özelliğini de kullanabilirsiniz. Entegre etmek istenirse uygulamalarla ses dahi alınabilir. Bu imkânları IP kameralarla alabilirsiniz.
    4. En önemli özelliği ise güvenliktir. Analog kameralardan sinyalin aldığı yerden görüntüye ulaşılabilir. Ancak Ip kameralar da istediğiniz takdirde şifre koyabilirsiniz ve video dataları kodlanarak sadece kendi yazılımınızdan izleyebilirsiniz.

Bu saydığımız özellikler analog kameralarda her biri ek maliyet derken Ip kameralarda sadece yapılması gereken bu özelliklere sahip iyi bir kamera satın alınmasıdır. Ip kameralar ile oturduğunuz yerden Ip adresinizle bağlanarak cep telefonunuzdan ve diğer bu tür cihazlardan görüntüyü izleyebilirsiniz. İsterseniz bu güvenlik sistemi ile çeşitli olumsuz durumlarda ( gece işyerine veya evinize siz yokken hırsız girmesi gibi) polis merkezine veya güvenlik merkezlerine de sinyal gönderebilme imkânına ve özelliğine de sahipsinizdir.

Ek olarak AHD kamera sistemi 720p, 1080p görüntü kalitesin elde edilebilen bir teknolojidir. Video sinyallerini kablo aracılığı ile aktarmaktadır. Müşterilerin tercih sebeplerinden birisi hem HD görüntü vermesi hem de ekonomik bir sistem oluşudur. 2014 yılı itibari ile AHD-DVR kayıt cihazları esasına göre tasarlanmış veya güncellenmiştir. Bu nedenlerden dolayı da 2015 yılında satışlarında yükselme olmuştur.

IP Kamera mı yoksa AHD Kamera mı daha iyi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.