İngilizce terimlerin kısaltması olarak karşımıza çıkan  DVB-S, DVB-S2, DVB-C ve DVB-T terimlerinin ne anlama geldiğini sizlerle paylaşacağım. Dikkat ederseniz tüm terimlerin başında DVB kelimesi geçmektedir. DVB’nin ingilizce açılımı Digital Video Broadcasting‘dir.  Türkçe karşılığı ise; “sayısal görüntü yayın” anlamına gelmektedir. Hepsinin ortak özelliği yayının sayısal olarak alıcıya gönderilmesidir. Bu sayede eskiden analog yayın izlerken karşımıza çıkan karıncalanma DVB sayesinde ortadan kalkmıştır.

S, T ve C kısaltmaları ise;. S-Satellite (Uydu), T-Terrestrial (Karasal) ve C-Cable (Kablo) kelimelerinin ilk harfleridir. Bu kısaltma sayısal yayının hangi kaynaktan ve yoldan geçerek size ulaştığını göstermektedir. Bunlar arasında en bildik gelen DVB-S‘dir. Çünkü dijital uydu alıcılarının üzerinde bu ifade yer almaktadır. Yani kaynak uydular dır ve sinyal hava yoluyla alıcısına ulaşır. C kelimesi sayısal kablolu yayını ifade etmektedir. Sayısal yayın kablolu TV için çekilen hatlar üzerinden size ulaşmaktadır. Karasal sayısal yayın ise T kısaltmasıyla ifade edilmektedir. Yani eskiden alışık olduğumuz vericilerle yayın bölgesel olarak gönderilmektedir. Doğal olarak yayın eskiden farklı olarak sayısal olarak iletilmektedir.

DVB-S2 nedir?

DVB-S‘nin gelişmiş halidir. Bir nevi ikinci nesil anlamına gelir. DVB-S‘in geliştirilerek %30 daha fazla verim sağlanmış, 1.2 değerleri verebilen Full HD yayınları izlememize olanak sağlamaktadır.

 

DVB-S, DVB-S2, DVB-C, DVB-T Nedir?
Etiketlendi:             

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir