Araç ses sistemim motor sesini alıyor

Ses sistemimde anormal bir ses gelmektedir. Motor devir sesini ses sistemim duyuruyor. Bu sorunu nasıl giderebileceğiniz hakkında bilgileri sizlerle paylaşacağım.

subwoofer

Bir çok  sorundan  meydana  gelen  motor sesi  ve  devir sesi  için  gerekli  olan çözüm yollarını  sizlere belirteceğim. Motor sesinin giderilmesi için bilindiği üzere parazit önleyici veya Kondansatör (Kapasitör) kullanmanız istenir. Ama  bunlar bu sorun için pek  çözüm olmayabilir. Size yardımcı olacağını düşündüğüm bir diğer yöntem ise; aracınızın hem RCA hemde amfinizin şase ucunu güçlü kablo aracılığı ile aracınızın boya bulunmuyorsa bir  yerine  sağlam montajlamak gerekir aracın şase  bağlantı noktasında herhangi bir boya bulunuyorsa iyice kazımanızı tavsiye ediyorum.. Bu yöntem ile muhakkak aracınızda oluşan motor veya devir sesinin ortadan kaldırabilirsiniz.

parazit önleyici 

Radyo, televizyon, telsiz vb. aygıtların yayınına karışan yabancı ses veya cızırtıyı engellemek için kullanılır. Genelde araç ses sistemlerinde kullanılmaktadır.

parazit önleyici
parazit önleyici

Kondansatör (Kapasitör) nedir? 

Kondansatör yada kapasitör, elektrik enerjisini elektrik olarak depolayan iki uçlu bir devre elemanıdır. Temelde iki adet iletken plakanın arasına yalıtkan bir madde koyulması ile elde edilir. Devrede ve denklemlerde C harfi ile gösterilir ve birimi Farad (F)‘dır.

Kondnasatörler doğru akımı (DC) iletmeyip, alternatif akımı (AC) iletme özelliğine sahiptir. Bu sayede çoğu devrede farklı amaçlar ile kullanılırlar. Güç kaynağı devrelerinde filtreleme de, rezonans devrelerinde istenilen frekansı üretmede ve güç aktarım hatlarında gerilim düzenlenmesi ve güç akışının kontrolünde kullanılırlar.

Şase bağlantısı nedir?

Aygıtın   –  ucu (şase) (nötür) (gnd) diyede adlandırılır .

Araç ses sistemim motor sesini alıyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.